TEDAŞ Borç Sorgulama


Elektrik faturaları son günlerde çok fazla miktarda gelmektedir. Bir sürü KDV ücretleri alınmaktadır. Fakat yapılacak bir şey olmadığı için elektrik faturalarımızı ödemek zorundayız. Fatura ödeme noktalarının yoğun şekilde kalabalık olması fatura ödemelerinde sıkıntı yaratmaktadır. Fatura ödeme veznelerinin yoğun olmasından dolayı bir çok kişi değişik fatura ödeme noktaları çıkartmaktadırlar.

Fakat bu yasal olmayan elektrik ödeme noktaları çoğu vatandaşımız tarafından tercih edilmektedir. Bu fatura ödeme noktaları fatura borcunuz dışında vatandaşlardan ek ücret almaktadırlar veya bilindiği üzere bu şirketler vatandaşların fatura için verdikleri paraları sistemden düşmeyerek ödenmiş olan paraları çalmaktadır. Bu tarz yerlerden fatura ödemesi yapmayanız.

Elektrik faturalarınızı ödemek için www.tedas.gov.tradresine giriniz. Daha sonrasında TEDAŞ fatura sorgulama butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan ekranda sorgu tipi, il adı, işletme kodu, abone numarası gibi bilgiler gerekmektedir.  Sorgu tipinizi nasıl yapmak istiyorsanız ona göre seçmelisiniz. Abone numarası veya vergi numarası seçilmelidir. Bulunduğunuz il seçiniz. Faturanızın üzerinde bulunan işletme kodunuzu yazınız. Daha sonrasında faturanızın üzerinde bulunan abone numarasını yazınız ve fatura bilgilerinizi görebilmek için ekranda yazan resimdeki sayıları yazarak sorgula butonuna basınız. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra bütün dönem sonu borçlarınızı görebilirsiniz. Geçmiş dönem sonu borçlarınızı da bu sistem sayesinde öğrenebilirsiniz. Öğrenmiş olduğunuz elektrik faturası borcunuzu TEDAŞ sayesinde kredi kartınızla veya bankamatik kartınız ile ödeme yapabilirsiniz